Firemné video: Prečo je v rámci prezentácie značky dôležité a aké trendy ho v roku 2023 čakajú?

Kedysi bola jednou z hlavných foriem prezentácie značky tradičná reklama, dnes však v dôsledku neustáleho poklesu pozornosti stráca svoj význam. S narastajúcou mierou využívania internetu a rastom sociálnych médií tak dominujú reklame najmä krátke videá. Ich tvorba musí byť častejšia, pravidelná, kreatívna a musí sa držať aktuálnych trendov, ktoré sa z roka na rok menia. Poznáte tie, ktoré platia pre rok 2023?

Video je dôležitou súčasťou marketingu, preto ho mnohé značky aktívne využívajú ako súčasť svojej marketingovej stratégie. V rámci marketingovej prezentácie formou videa je pritom obľúbeným formátom najmä firemné video, ktoré je silným nástrojom na prezentáciu samotnej značky, ale aj produktov a služieb, ktoré ponúka.

Prečo sa video využíva v rámci marketingovej komunikácie značky?

Kvalitné video spracované podľa aktuálnych trendov prináša značkám množstvo benefitov, medzi ktoré patrí najmä:

  • zvyšovanie povedomia o značke,
  • zjednodušenie a vysvetľovanie kľúčových cieľov značky,
  • zvyšujúca sa návštevnosť webu,
  • zvyšujúce sa konverzie,
  • prezentácia spokojných zákazníkov, ktorí tak môžu potenciálnych zákazníkov motivovať k nákupu,
  • zapojenie zákazníkov do diania značky, vďaka čomu nadobúdajú pocit angažovanosti.

Trendy vo videu z pohľadu jeho obsahového zamerania

Kvalitné firemné video, ktoré má zákazníka skutočne zaujať, musí mať trendy obsah. Ten by sa mal v roku 2023 držať nasledovných pravidiel:

LIVE video

Ak chcete, aby vás vaši zákazníci vnímali autenticky, mali by ste v rámci svojej firemnej prezentácie využívať tzv. lajfky. Tento formát sa stal obľúbeným najmä v období kovidu, na ústupe však nie je ani po 3 rokoch. Živé vysielanie, ktoré sa dá využiť nielen v rámci rozhovorov, ale aj na samotnú propagáciu produktov, vyvoláva v zákazníkoch väčšiu chuť zapájať sa do diania firmy. LIVE video generuje šesťkrát viac interakcií a trikrát dlhšiu sledovanosť oproti videám, ktoré sú nahraté vopred. Výhodou je, že ide o lacný formát, ktorý si vyžaduje minimálne náklady na tvorbu nehovoriac o tom, že aj Instagram a Facebook tlačí tieto formáty výrazne do popredia.

Personalizované video

Každému imponuje, ak mu niekto dodáva pocit dôležitosti, a na sto percent to platí aj v rámci trhu. Okrem všeobecného obsahu je preto dobré tvoriť aj personalizovaný video obsah, ktorým si získate pozornosť konkrétnej skupiny zákazníkov. Dodáte im tak pocit dôležitosti, vďaka čomu k vám budú omnoho viac inklinovať a vy si upevníte svoje postavenie na trhu.

Dlhšie video formáty

Krátke videá – t. j. reelska zostávajú neodmysliteľnou súčasťou obsahového marketingu. Ideálne sú najmä pre Instagram a Tik-Tok, kde si potrebujete získať pozornosť zákazníka už v prvých dvoch, maximálne troch sekundách. Do popredia sa však opäť začínajú dostávať aj dlhšie video formáty prezentujúce príbeh značky a jej cestu s dôrazom na dôležité detaily, čo dáva značkám možnosť budovať skutočný love brand. Organická dĺžka videa sa v tomto roku zvýšila z 1 na 3 minúty a predpokladá sa, že novou métou bude až 10 minút! Túto bariéru sa pritom chystá zbúrať práve samotný TikTok, ktorý plánuje získať prvenstvo aj v oblastiach, v ktorých aktuálne ešte stále dominuje YouTube.

Edukatívne video

Doba, kedy sme informácie čerpali z kníh je dávno preč a web stránky spolu s online dokumentmi sú tiež na ústupe. Dnešná generácia žije dynamikou, preto informácie čerpajú najmä z videa. Edukatívne videonávody postavené na princípe otázka-odpoveď tak majú obrovský potenciál nielen z hľadiska organického dosahu, ale aj z hľadiska budovania dôvery v danú značku. Okrem obsahu videa si preto dajte záležať aj na správnych kľúčových slovách v názve a metadátach, aby ste z organického dosahu skutočne vyťažili maximum.

Interaktívne video

S príchodom kovidu sa naše nákupné správanie premietlo do online sveta. Do kamenných prevádzok chodievame len zriedka a bez možnosti vidieť a ohmatať si niektoré produkty sa tak necháme omnoho jednoduchšie ovplyvniť odporúčaniami na internete. Radi nakupujeme rýchlo, jednoducho a pohodlne, preto začínajú na popularite naberať aj interaktívne videá s možnosťou priameho nákupu.

Video vytvorené používateľom

Bez ohľadu na to, aké sú vaše videá dobré, pamätajte si, že zákazníci majú tendenciu dôverovať používateľom značky viac než samotnej značke. V popredí preto aj naďalej zostáva trend s názvom UGC, tzv. user-generated content, ktorý spočíva v tom, že značky oslovujú svojich sledovateľov s cieľom tvorby obsahu, aby ho mohli neskôr zdieľať na svojich platformách. Pravidelné zverejňovanie takéhoto obsahu totiž pôsobí na lojalitu zákazníkov, vďaka čomu si značky upevňujú svoje postavenie na trhu.

Trendy vo videu z pohľadu jeho technického spracovania

Nemenej dôležité ako obsah videa je aj jeho technické spracovanie. Toto sú trendy roka 2023, vďaka ktorým zákazník dopozerá vaše video až do konca.

Video bez zvuku

Poznáte to – chvíľu niekde čakáte a prvé, čo vám napadne je vytiahnuť mobil a prelustrovať Instagram. Jeho swajpovaním si krátime hodiny cestovania, obedné pauzy, nekonečné porady či dokonca uspávanie detí, preto keď sa spolu s videom spustí aj hudba, nie sme dvakrát nadšení. Toto zbytočné pútanie pozornosti by však mali ukončiť videá bez zvuku, ktoré sa stávajú aktuálnym trendom. Extrémne dôležité však bude kreatívne spracovanie videa, keďže jeho kontext viac nebude podložený populárnou hudbou, ktorá potenciálnych zákazníkov často zaujala skôr ako samotný obsah.

Vertikálne video

Zrakom vnímame až 80 % všetkých stimulov, preto ak nám zákazník venuje svoju pozornosť, mali by sme ju využiť na sto percent. Na popularite preto získavajú najmä videá orientované vertikálne, nakoľko sú schopné využiť celú plochu obrazovky smartfónu. Vertikálne videá sú zaujímavejšie, užívateľsky prispôsobivejšie a najmä pôsobivejšie, preto postupne vytláčajú horizontálne videá, ktoré pracujú iba s istým výsekom zorného poľa, kým bočné strany obrazovky tvorí nevyužitá čierna plocha.

360-stupňové video

Vďaka neustálemu pokroku v rámci rozšírenej a virtuálnej reality môžeme video využívať nielen na zábavu a odovzdávanie informácií. Zákazníkom ním môžeme sprostredkovať jedinečný zážitok a zároveň ich zapojiť do centra diania. Výroba takýchto videí je síce nákladnejšia, no značkám pomáhajú odlíšiť sa od konkurencie. Výhodou je aj miera zapojenia zákazníkov, ktorá je v prípade 360-stupňových videí o 85 % vyššia než v prípade klasického videa a prináša tak až o 7 % vyššie tržby.

Videá natočené smartfónom

S cieľom vytvoriť prístupný a autentický obsah sa stávajú čoraz obľúbenejšími najmä amatérsky pôsobiace videá natočené smartfónom. Tento typ videa je úspešný najmä v rámci TikTok-u a reelsiek na Instagrame.

Ak je tvorba videa niečo, čomu nerozumiete, neváhajte nás kontaktovať. Dohodneme si nezáväzné stretnutie, počas ktorého vám vysvetlíme, ako vám vieme pomôcť a ako vieme vďaka videu upevniť pozíciu vašej značky na trhu.

Staň sa aj ty naším klientom!

Zavolaj nám, alebo napíš a spolu nájdeme riešenie na mieru, aby tvoj biznis rástol. Úvodná konzultácia je bezplatná.

x